Moudrost soucitu
Moudrost soucitu podporuje trauma informované terapeutické přístupy založené na soucitu, všímavosti a práci s tělesným prožíváním. Vnímáme jednotu mysli a těla a zásadní vliv raného vývoje na osobnost člověka a jeho neduhy a strádání. Podporujeme vizi zdravější a soucitnější společnosti a celostní přístup k duševnímu a fyzickému zdraví.
Inspirujeme se hlavně učením Dr. Gabora Maté, neboť jeho vzácně hluboký vhled a pochopení příčin lidského strádání nás silně oslovuje a dennodenně jsme svědky účinnosti jeho terapeutického přístupu Compassionate Inquiry (soucitné dotazování).
Záměrem konference je ale představit i další psychosomatické směry v terapii a především demonstrovat jejich společné principy a přispět tak k lepšímu porozumění veřejnosti i ke vzájemnému respektu mezi profesionály z různých terapeutických škol.
Chtěli bychom vyzdvihnout význam terapeutického vztahu, v němž jsou si terapeut a klient rovni a je rámován důvěrou, soucitem a bezpečím, aby klient mohl projít nepříjemnými a bolestivými stavy, a tak mohlo dojít k vybití blokované energie v paměti těla, uvolnění emocí a transformaci podvědomých přesvědčení.
Bude se mluvit i o kvalitách terapeuta, jako jsou neustálá empatická přítomnost a naladění, nesoudící přijetí a soucit, čisté zrcadlení, absence agendy a v neposlední řadě jeho schopnost být přítomen svému vlastnímu prožívání.
Také bychom rádi přispěli k posunu ve vnímání slov jako spiritualita, tradiční moudrost či moudrost těla směrem od “ezo” k obecně přijímaným aspektům nejen procesu uzdravování, osobního růstu, ale života vůbec.